Site Logotype
Oczy

EYES

Oczy! Są naszym oknem na świat, pozwalają być obserwatorem życia, są zwierciadłem duszy, ale też łatwo możemy określić wiek osoby, przyglądając się zachodzącym zmianom wokół nich. Oczywiście, pełnią wiele innych funkcji, o których można by sporo napisać, ale my dziś skupimy się na mięśniach, które sprawiają, że oczy świadczą o wieku. Poza wiotczeniem mięśni okrężnych oczu, przyczyną zmian w obrębie tej strefy są mięśnie czołowe oraz skroniowe, które wpływają na zmiany górnej części oczu, natomiast przykurcz mięśni dźwigaczy wargi górnej i skrzydeł nosa, prowadzi do napięć dolnej strefy mięśni okrężnych oczu i pogłębiania się zmarszczek.

Kurczenie się mięśni okrężnych oczu można porównać do zwężania przysłony aparatu fotograficznego, która odpowiada za regulację ilości światła padającego na element światłoczuły – tak więc idąc za tym przykładem włókna mięśniowe zakręcają i zwężają się względem siebie, po górnej powiece w kierunku wewnętrznego kącika oka, a po dolnej powiece w kierunku zewnętrznego kącika. Skóra w tych miejscach będzie miała tendencję do tworzenia fałd oraz nawisów.

W przypadku oczu, intensywne promieniowanie czy silny wiatr są powodem mrużenia, czyli zawężania się włókien mięśniowych, co prowadzi do skurczu oraz zmarszczek nie tylko tej okolicy, bo każdy będzie reagował swoistym mimicznym wyrazem. Dlatego bardzo ważne jest, aby chronić strefę oczu zakładając rozbudowane okulary słoneczne, nawet takie z zabudowanymi zewnętrznymi bokami, jakie nierzadko noszą alpiniści.

Filtry, które nakładamy na skórę twarzy warto precyzyjnie nałożyć na delikatną skórę wokół oczu, jest cienka i zdecydowanie bardziej narażona na promienie. U niektórych osób możemy dostrzec zapadanie się gałek ocznych w głąb oczodołów – dzieje się tak m.in. w wyniku naszych działań, jak marszczenie się przed promieniowaniem słonecznym, czy w wyniku krótkowzroczności. Problemy ze wzrokiem, takie jak np. niedostateczna ostrość w widzeniu, pozostawione same sobie będą powodowały napinanie mięśni, które z czasem mogą przejść w fazę permanentnego napięcia, także w nocy. Regularne badanie wzroku jest bardzo ważną czynnością prewencyjną w zachowaniu zdrowia i urody.

Nieprawidłowa postawa, także będzie miała wpływ na wygląd naszych oczu, a szczególnie w ich zewnętrznych kącikach. Jest to wynikiem połączenia części mięśnia okrężnego oka, marszczyciela brwi z mięśniem czołowym w korelacji z nieprawidłowym położeniem głowy, wysunięciem jej do przodu. Z psychologii…utrata zainteresowania światem, swoim własnym wzrastaniem w życiu zawodowym czy prywatnym, wyznaczaniem celów, inwestowaniem w siebie ma bezpośrednią korelację ze starzeniem się strefy oczu.

Rezygnacja z rozkwitania, udoskonalania, brak dawania sobie przyzwolenia na czerpanie radości z życia prowadzi do zawężenia widoczności, nieumiejętności zauważania tego co wcześniej napełniało energią, motywacją by czerpać z każdego dnia to co najlepsze. Przywrócenie tzw. błysku w oku jest możliwe, a cele do samorealizacji nie muszą być niemożliwymi do osiągnięcia. BABY STEPS i regularność mogą doprowadzić nas do czerpania radości z istenia!.

I na koniec, spróbujcie położyć palce nad górną powieką oka, oprzyjcie je na górnej powierzchni kości oczodołów i unieście tkanki delikatnie do góry, czy czujecie różnicę w jakości widzenia? Jesteśmy pewni, że tak! Wspólnie, możemy zapewnić lepszą funkcjonalność zmysłu wzroku, który pozwala nam oglądać świat. Nie psujmy wzroku złymi nawykami. Zabierzmy się do pracy! Skorzystajcie także z naszego filmu, jak w prosty sposób pracować z okiem. ENJOY!

Na ogólny wygląd oczu, będą wpływały zawsze w większym lub mniejszym stopniu mięśnie sąsiednie. Dlatego ważne jest, aby znaleźć przyczynę powodującą zmiany. Techniki manualne będą przywracały plastyczność mięśniom oprawy oczu, a ich prawidłowa motoryka wpłynie także na właściwe rozprowadzenie łez po powierzchni gałek ocznych w celu ich nawilżenia i oczyszczenia.

Share

Leave a Reply